top of page

בניית דגמי פלסטיק 

בניית דגמים היא אחד התחביבים המתגמלים ביותר - ולדעתנו, גם הטוב ביותר. אף תחביב אחר לא מאפשר ליצור דגמים מוקטנים מהחיים האמיתיים (או הבידיוניים) ברמת דיוק כה גבוהה הן מבחינת הצורה, והן מבחינת רמת הפרטים.

עם זאת, בחירת וקניית הדגם הראשון שלך עלולה להיות דבר מעט מרתיע, שכן קיימים בשוק הדגמים עשרות אלפי קיטים, של עשרות חברות. בחירת הדגם הראשון שלך עלולה להיות מכריעה. בחירת דגם שאינו מתאים לרמת ההתחלה- עלולה להיות מתסכלת ואף לגרום לך לחשוב ש"אולי זה לא בשבילי".

בחלק זה של האתר, אנו נעזור לך להבין את תהליך הכניסה לתחביב, החל מהפעם הראשונה שנכנסת לחנות התחביבים, ועד להשלמת הבנייה הראשונה שלך – כשאתה מוכן ומשתוקק כבר לרכוש את הדגם הבא.

star-collectibles-model-airplane_edited.jpg

מהי ערכת דגם פלסטיק?

ערכת דגם פלסטיק (קיט), מכילה בתוכה דגם מוקטן מחלקי פלסטיק לא מורכבים, אותם יש לחבר באמצעות דבק דגמים ייעודי לפי דף הוראות המסופק עם הקיט.

ערכות דגמי פלסטיק הן העתקים של נושאים שונים, החל מנושאים צבאיים כגון מטוסים, מסוקים, ספינות, טנקים, ועוד, דרך דגמי מכוניות אזרחיות, דמויות,  ועד מדע בדיוני- דגמים בנושא מלחמת הכוכבים, מסע בין כוכבים, ועוד שלל תתי קטגוריות.

ערכות דגמים מוקטנים כפי שאנו מכירים אותם כיום, הופיעו לראשונה באנגליה בשנות ה-30 תחת המותג "FROG". הדגמים יוצרו בקנה מידה 1/72. כמה שנים מאוחר יותר, תחום דגמי הסקייל קיבל תפנית רצינית, כאשר FROG וחברות רבות אחרות החלו לייצר דגמים ששימשו להדרכות זיהוי מטוסים כחלק מהמאמץ המלחמתי. כאמור, קנה המידה של הדגמים היה לעתים קרובות 1/72 - גודל המאפשר תצוגה והשוואה של מפציצים כבדים ומטוסי קרב זעירים- ממרחק ראיה סביר.

 

דגמי פלסטיק מיוצרים בדרך כלל באמצעות תהליך הנקרא הזרקה. בתהליך הייצור מייצרים תבנית להזרקה (שני חצאי לוחות פלדה שנחרטו עליהם צורת חלקי הדגם). לאחר מכן, מחברים את שני חצאי התבניות החרוטות, ומזריקים בלחץ גבוה פלסטיק- סטירן נוזלי לתוך החריטה. כאשר הפלסטיק מתקרר ומתקשה, החלקים מוצאים מהתבנית, וכך נוצרים בעצם עצי החלקים

missour-molds (1).jpg

ייצור עץ חלקים בשנות ה-50

עץ חלקים.jpeg

עץ חלקים מודרני

בניית ערכות דגמי פלסטיק היא תחביב ותיק וקלאסי, אך במשך השנים התפתח פלאים עם התקדמות הטכנולוגיה. רמת הפרטים על הפלסטיק עלתה, איכות היציקות השתפרו ואף חיבורי החלקים הפכו קלים יותר (אך לא תמיד מושלמים).

בניית דגמים יכולה בהחלט להיות השלב הבא עבור ילד שאוהב לבנות לגו או צעצועי בנייה דומים אחרים. זהו תחביב נהדר למי שאוהב פרויקטים של "עשה זאת בעצמך" ומחפש לנסות משהו חדש. למרות שבניית דגמי פלסטיק היא סוג של עליית מדרגה, זוהי התקדמות טבעית עבור מישהו שאוהב לעבוד עם הידיים- וליצור.

אז איך מתחילים?

הצעד ראשון הוא- איזה כיף- לקנות דגם! אך איך קונים את הדגם המתאים? הכנו עבורך מדריך קצר:
דגם חדש ניתן לרכוש בחנויות הדגמים/ הצעצועים השונות. בישראל אין יותר מדי חנויות דגמים, אך ישנן מספר חנויות שעוד עוסקות בתחום (תוכל למצוא מידע בפורום  בקטגוריית "חנויות מהארץ ומהעולם".
בנוסף, ניתן למצוא ברחבי האינטרנט המון חנויות מקוונות שעוסקות בתחום ואף מבצעות משלוחים לישראל.

הדרך הטובה ביותר להתחיל בחיפוש אחר הדגם המושלם עבורך, היא קודם כל להבין באיזה נושא אתה מתעניין (מטוסים, טנקים, מכוניות...)
לאחר מכן, נסה להבין מה היא רמת המיומנות שמתאימה לך בהתאם לכישוריך ונסיונך הקודם בתחומים אחרים.
לבסוף יש לבחור את קנה המידה (הגודל) של הדגם ולאחר מכן לבחור את הדגם הספציפי עצמו.

ScaleReference.jpg

אצל חלק מהיצרנים, (Revell, AirFix, ועוד...) ניתן למצוא על גבי הקופסא אינדיקציה לגבי מידת הקושי בין 1-5.רמות המיומנות ישתנו בהתאם למספר החלקים ולמידת הקושי של ההרכבה. לפני שאתה מתקדם לדגמים ברמות הגבוהות, ודא שאתה מרגיש בנוח ברמות הקלות יותר. ככלל, דגם לרוב יידרוש דבק וצבע על מנת להשלימו. אנו ממליצים גם להתייעץ עם חברי המועדון- את זה תוכלו לעשות באמצעות הפורום שלנו.

רמת מיומנות 1: הצמדת חלקים ללא צורך בדבק/ צבע

 

רמת מיומנות 2: ערכות קלות שדורשות דבק וצבע כדי להשלימן. בדרך כלל מונות פחות מ-100 חתיכות.

 

רמת מיומנות 3: ערכות המכילות חלקים קטנים יותר ומפורטים יותר. בדרך כלל מונות יותר מ-100 חתיכות.

 

רמת מיומנות 4: ערכות מתקדמות עם פרטים עדינים במיוחד. הן מכילות יותר מ-100 חלקים.

 

רמת מיומנות 5: דגמים למומחים. דגמים אלו מכילים חלקים סופר מפורטים, יכולים להכיל מאות חלקים, לעתים קרובות יש להם חלקים נעים, כמו מתלים עובדים במכוניות, מדחפים מסתובבים ועוד. דגמים אלו יכולים להכיל גם חלקי מתכת מסוג  Photo Etched וחלקי Resin הדורשים מיומנות רבה ונסיון.

מיומנות.jpeg

בחלק מהחברות, רמת הבניה מצויינת על גבי האריזה

נושאי הבניה: 
הנושאים הזמינים לבנייה הם אינסופיים. אם אתה אוהב את נושא הצבא, תוכל למצוא בחנויות הדגמים דגמי מטוסים, דגמי ספינות או דגמי רק"מ (רכב קרבי משוריין- טנקים, נגמ"שים, ועוד). אם אתה בקטע של מכוניות, חפש בחנות דגמי מכוניות, אם אתה אוהב מדע בדיוני, עיין במדור המדע הבדיוני. אם אתה רוצה לבנות דמויות, פנה אל דגמי הדמויות, שם תוכל לבחור בין  דגמי דמויות צבאיות, דמויות אזרחיות, או אפילו דמויות מדע בדיוני במגוון גדלים.

גודל הדגם:

שימו לב גם לגודל של הדגם! ערכות הדגמים מותאמות לפי "קנה מידה", שהוא גודלו של הדגם הסופי ביחס לפריט בחיים האמיתיים. לדוגמה, דגם של מכונית בקנה מידה 1/24 יהיה בגודל של 1/24 ממכונית אמיתית. למשל, אם פורד מוסטנג בחיים האמיתיים הוא באורך 477.5 ס"מ, הדגם בקנה מידה 1/24 יהיה באורך של כ-19.8 ס"מ.

אותו דבר לגבי דגמים צבאיים. ככל שהמספר בסולם יהיה קטן יותר, כך הדגם יהיה גדול יותר (ביחס לפריט האמיתי). לדוגמא, מטוס F-16 בקנה מידה 1/48,  יהיה גדול יותר ממטוס F-16  בקנה מידה 1/72.

עם זאת, מכונית בקנה מידה 1/24 תהיה קטנה משמעותית ממטוס- BOEING 747  בקנה מידה 1/72, מכיוון שה- BOEING 747  הוא הרבה יותר גדול בחיים האמיתיים.

שים לב לגודל הקיט שאותו אתה רוצה לרכוש! ניתן לבצע חישוב קנה מידה במחשבון המצורף:

לסיכום:

לסיכום, דגמי פלסטיק הם עולם ושלם ומורכב (תרתי משמע). יש לבחור דגם התחלתי ראוי על- פי תחום העניין שמרתק אותך, ולבחור דגם בהתאם לרמת המיומנות שלך ולקנה מידה הרצוי. ככלל, קיט דגם פלסטיק תמיד ידרוש דבק וצבע. על מנת לבנות את הדגם יש להעזר במספר כלים בסיסיים.
ניסיון לבנות דגם מעל רמת המיומנות שלך, יכול להיות דבר מתסכל ומעצבן.

בניית דגמים זה דבר כיף - הקפד לרכוש את הערכות המתאימות עבורך כדי לקבל חוויה טובה וחיובית!​

 עכשיו, כשהדגם הראשון שלכם בידיכם, עברו לעמוד הבא כדי להבין כיצד להתחיל לבנות את הדגם שלכם-

bottom of page